Shiba Inu

Shiba-Inu je samostatný, zvědavý a vnímavý pes, známý svojí čistotností již od nízkého věku, Povaha se u jedinců může velmi lišit, proto je dobré při výběru štěněte seznámit se i s povahou rodičů. Agresivita vůči jiným psům, spojená především se silným teritoriálním a majetnickým chováním, bývá častá a je proto nutná důkladná socializace ve štěněcím věku. Ta by měla zahrnovat setkávání s jinými lidmi, zvířaty, psy, ale také dopravními prostředky a jinými věcmi, se kterými se pes bude v životě setkávat. Vůči svému majiteli jsou loajální a milující, ale zároveň jsou to i tvrdohlaví psi, kteří při zadání povelu ne vždy poslechnou, ačkoliv dobře chápou, co po nich psovod chce.

Pro netypickou povahu se těmto psům někdy říká i „psí individualisté“. Protože jsou tito psi poměrně samostatní a nezávislí, není u nich útěkářství žádnou výjimkou. Jde o neúnavného společníka i na procházky a dobře se přizpůsobí aktivnímu stylu života.

S dětmi vychází dobře, ale ty by měly být poučeny o tom, jak se psem zacházet, protože shiby jsou poměrně citlivé a ublížení si dobře pamatují. Ačkoliv neštěkají, spíše vydávají zvuk podobný vytí, jsou to dobří hlídači, kteří jsou schopni svého majitele a jeho majetek tvrdě bránit. Vůči cizím jsou ostražití, ale ne agresivní nebo bázliví. Nehodí se pro chov ve smečkách a s jinými zvířaty je nutné je seznámit již v útlém věku.

© 2014-2018 Shiba Thebin

Shiba Thebin